Co to są fiszki?
Nauka włoskiego

Fiszki – czy warto ich używać?

Co to są fiszki?

Co to są fiszki?

Być może obiło Ci się to słowo o uszy, fiszki (w najprostszej wersji) to nic innego, jak rysunek lub słowo na jednej stronie, a na drugiej odpowiednik słowny lub tłumaczenie. Fiszki dotykają praktycznie każdej dziedziny. Najczęściej służą do uczenia się słówek – z jednej strony wpisujemy słówko w języku polskim, z drugiej zaś w języku docelowym.

Tutaj również mogą sprawdzić się doskonale! Wyobraź sobie na jednej stronie narysowaną żabę,  a na drugiej to samo, ale po włosku ‘rana‘. 

Może być też żyrafa ‘giraffa’. Sympatyczne, prawda?

Co to są fiszki?

Co się właściwie z takimi fiszkami robi? Sprawa jest prosta. Bierzesz kartonik w rękę patrzysz na obrazek lub jego słowny odpowiednik i próbujesz sobie przypomnieć jak brzmi w obcym języku. Odwracasz i sprawdzasz, a jeżeli nie pamiętasz, powtarzasz do skutku, aż wyryjesz sobie dane słówko w pamięci. Możesz sobie zaznaczyć serduszkiem, gwiazdką, krzyżykiem, że dane słowo jest już opanowane i przejść do następnego.

Co to są fiszki?

Skąd je wziąć?

Opcji jest kilka:

 1. Możesz kupić gotowce, z reguły są podzielone w zależności od poziomu znajomości języka na A1,…C2. Dzielą się także pod względem tematycznym, możesz uczyć się gramatyki, czasów, słówek.
 2. Istnieją gotowe programy do przygotowywania fiszek w domu. Wówczas sam decydujesz, co na kartoniku ma się znaleźć.
 3. Fiszki elektroniczne to rozwiązanie idące z duchem czasu, można je otworzyć w aplikacji na telefonie, czy komputerze. Wykorzystując nowe technologie możemy w ten sposób prowadzić statystyki swojej progresu, weryfikować słowa na tle konstrukcji gramatycznych , monitorować efekty pracy.
 4. Można je również zrobić samemu wykorzystując analogowe metody w postaci kartki papieru, nożyczek i czegoś do pisania. Wystarczy wyciąć małe karteczki i zapisać je właściwie po obu stronach i gotowe. Osobiście tę metodę polecam najbardziej 🙂

Można wykorzystać wiele prostych trików, które sprawią, że metoda uczenia się z fiszek będzie bardziej skuteczna. Pokoloruj je w według ustalonych przez siebie kategorii: rzeczowniki na niebiesko, czasowniki na czerwono, przymiotniki na zielono, formy żeńskie na różowo itd. Ilustracje obok słów mogą wzmocnić przekaz, a co więcej tym sposobem zaktywizujemy mózg, pobudzimy skojarzenia, wzrokowcy na pewno się w tym odnajdą.

Zalety stosowania fiszek!

 1. Można ich używać wszędzie. Siedzisz w kolejce do lekarza? Wyciągasz fiszki i czytasz. Czekasz na spóźnioną koleżankę? Masz kilkanaście minut luzu między zajęciami? Siedzisz bezczynnie? Jedziesz autobusem, metrem, tramwajem, samolotem, jako pasażer w samochodzie? wszędzie możesz wykorzystać fiszki.
 2. Są lekkie i zajmują mało miejsca, zmieszczą się w kieszeni, torbie, portfelu.
 3. Drukując kilka takich samych zestawów będziesz mieć pewność, że zawsze będą przy Tobie.
 4. Systematycznie stosowane przynosi widoczne rezultaty w ilości poznawania nowego słownictwa.
 5. To doskonałe urozmaicenie nauki języka, dzięki temu nie grozi Ci znużenie.
 6. Można je stosować w pojedynkę, albo “odpytywać się” w grupie.
 7. Przygotowywanie fiszek w domu zapoczątkowuje zapamiętywanie, sam proces wypisywania haseł to wstęp do nauki nowych słówek.

Jakie są Wasze doświadczenia z fiszkami? Podzielcie się proszę Waszymi spostrzeżeniami. Może uda wydłużyć się listę zalet:)

Brak ocen.

Jak bardzo podoba Ci się artykuł?

1 odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *