Ale ten czas leci, prawda? 2021 rok możemy już tylko wspominać, 2022 już leci.
Nauka włoskiego

Jak wytrwać w językowych postanowieniach noworocznych

Ale ten czas leci, prawda? 2021 rok możemy już tylko wspominać, 2022 już leci.

Ale ten czas leci, prawda? 2021 rok możemy już tylko wspominać, 2022 już leci.

Jeśli jesteś ze mną od poprzedniego roku, a może i dłużej – wiedz, że doceniam Twoją obecność i cieszę się, że Twoja włoska przygoda trwa nadal 🙂 

Znowu nadszedł ten czas roku, kiedy oddajemy się refleksji nad tym, co udało się osiągnąć w poprzednim roku, aby postawić sobie nowe cele na rozpoczęty następny rok. 

 Chcę dziś podzielić się z Tobą moją obserwacją. 

Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych, zaraz obok zrzucenia kilku kilogramów, jest nauka języka obcego. Jest to bardzo widoczne w Szkole – co roku w styczniu jest bardzo dużo chętnych na rozpoczęcie nauki języka obcego. 

Co zrobić, aby wytrwać w językowych postanowieniach noworocznych?

Proponuję, aby wziąć kartkę i zapisać:  

 • Na jakim poziomie znajomości języka jesteś teraz?
  Chcesz zacząć naukę języka włoskiego czy chcesz kontynuować naukę lub powrócić do języka włoskiego po latach? 
 • Wyobraź sobie siebie za równy rok. Jaki poziom jesteś w stanie osiągnąć w ciągu tego roku? Czy będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, aby za rok będąc np. we Włoszech zamówić po włosku danie w restauracji i pogawędzić z miłym kelnerem?

  A może pracujesz we włoskiej firmie i chcesz za rok porozmawiać po włosku ze swoim szefem na tematy zawodowe? A może pasjonujesz się włoską kuchnią i chcesz za rok rozumieć przepisy z włoskiej książki kucharskiej?

  Wyobraź sobie to!

  Ale uwaga! nie należy też przesadzać w swoich wizjach 🙂 jeśli nie znasz języka w ogóle, nie wyobrażaj sobie, że za rok będziesz znał język na poziomie zaawansowanym.

  Postaraj się, aby Twoje wyobrażenia były dość rzeczywiste i możliwe do zrealizowania, w innym przypadku za kilka miesięcy możesz czuć frustrację, a to może doprowadzić do tego, że porzucisz swoje postanowienia! 
 • ok! mamy idealną wizję naszego celu, który przy odpowiednim zaangażowaniu jest możliwy do zrealizowania. Podziel teraz realizacje Twojego celu na etapy i określ terminy pośrednie, np: w ciągu miesiąca powtórzę czas teraźniejszy presente za pomocą którego będę opowiadał/opowiadała o moim dniu i o tym jak spędzam wolny czas. 
 • Sporządź listę narzędzi z jakich skorzystasz. Bogactwo zasobów może nas też przytłoczyć, więc lepiej od razu zrobić listę ciekawych materiałów.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia to jest też moment, żeby rozejrzeć się za odpowiednim kursem, który Ciebie ukierunkuje. 

W Szkole VIA ITALIA w każdej chwili można zapisać się na darmową lekcję próbną z wykwalifikowanym lektorem. Zajrzyj na naszą stronę aby przeczytać o szczegółach: Strona Via Italia. Przez cały rok prowadzimy zarówno kursy indywidualne jak i grupowe. 

 • Zidentyfikuj przeszkody i ograniczenia, które mogą utrudniać realizację celu.
  Rozmawiając z moimi Kursantami często spotykam się z narzekaniem na brak czasu na naukę.

  Całkowicie to rozumiem, ale też wiem, że przy odpowiedniej organizacji czasu jesteśmy w stanie zrobić mnóstwo małych kroczków do osiągnięcia naszego celu.

  Czasami wystarczy wyeliminować na 15 minut dziennie użycie FB lub instagrama i przeznaczyć ten czas na naukę. Dojeżdżasz do pracy autobusem lub pociągiem? Zamiast przyglądać się ludziom wyciągnij zeszyt z notatkami lub gazetę albo książkę po włosku i połącz przyjemne z pożytecznym 🙂 
 • Natychmiast przejdź do działania! Nie. Nie czekamy  do jutra, na kolejny poniedziałek ani na kolejny miesiąc. Zaczynamy teraz, już, natychmiast! Ważne, żeby zrobić cokolwiek, co sprawi, że ruszysz się z miejsca i zbliżysz się o krok do swojego najważniejszego celu! 
 • Codziennie zrób co najmniej jedną rzecz, która przybliży Cię do celu. Może to być coś naprawdę małego, ale ważne aby codzienne otaczać się czymś związanym z językiem włoskim. Nawyk codziennych działań związanych z celem sprawi, że nabierzesz rozpędu. Im większy rozpęd, tym cel będzie stawał się coraz bardziej osiągalny!  
 • Nie wyrzucaj kartki na której został zapisany Twój duży cel i cele pośrednie. Z przeprowadzonych badań przez czasopismo USA Today wynika, że tylko 4% osób, które coś postanowiły, ale nigdzie tego nie zapisały, zrealizowało swoje postanowienia noworoczne. Wśród osób, które zapisały swoje postanowienia okazało się, że aż 46% wytrwało w swoich pomysłach. Ogromna różnica, prawda?

  Podsumowując:

  Pamiętaj, że Twój cel powinien być SMART, czyli: konkretny (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (achievable), istotny (relevant) i określony konkretnie w czasie (time based). Jeśli Twój zapisany cel spełnia wszystkie te wymogi jesteś na dobrej drodze, aby osiągnąć swoje postanowienie. 

A tak przy okazji! 

Podsyłam kilka linków związanych z postanowieniami noworocznymi 🙂 

 1. fragment książki po włosku „Pamiętnik Bridget Jones” (il diario di Bridget Jones): LINK 
 2. ćwiczenie dla początkujących: LINK
 3. polecam też fajny artykuł dla bardziej zaawansowanych osób: LINK

Życzę Ci spektakularnych marzeń, ambitnych celów i wytrwałości w ich realizacji! 

Czy już wiesz jaki  jest Twój najważniejszy cel językowy na 2022 rok ? 

Kliknij “dodaj komentarz” i daj mi znać, albo… podziel się tym celem publicznie na naszym fanpage’u lub instagramie pod postem o postanowieniach. Kto wie, może pomoże Ci to osiągnąć go sprawniej?   

Saluti! 
Magdalena 🇮🇹

5/5 (1)

Jak bardzo podoba Ci się artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *