Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka - Coco Chanel
Kultura włoska

Una donna con ai piedi delle belle scarpe non è mai brutta.

Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka – Coco Chanel

Co sprawia, że włoskie buty są rozpoznawalne na całym świecie? Krótko mówiąc, historia. Przez stulecia włoscy szewcy doskonalili swoje techniki, by dojść w tym do perfekcji. Aby w pełni docenić parę włoskiego, skórzanego obuwia, należy sięgnąć do historii wytwarzania obuwia we Włoszech.

Szycie butów miało swoje początki na włoskiej wsi. W lokalnych cechach szewc wytwarzał buty ręcznie, z dostępnych materiałów (była to głównie skóra). Obuwie było szyte dla całej społeczności, począwszy od dzieci po dorosłych. Ten, kto zajmował się tym na co dzień, z czasem stawał się mistrzem swojej dziedziny.

Podczas gdy szewcy na świecie skupiali się na doskonaleniu swoich technik, włoscy rękodzielnicy koncentrowali się na jakości wykorzystywanych do tego celu materiałów. Skóra zwierząt była wykorzystywana i przetwarzana na całym świecie, jednak ta włoska była inna, miękka, jędrna i bogato barwiona. Włosi pracowali z tym materiałem przez setki lat, w konsekwencji proces przygotowywania skóry zaowocował zróżnicowaniem produktów o najlepszej jakości, wykonywanych ręcznie. Narodowa obsesja na punkcie doskonałości  doprowadziła tą dziedzinę do perfekcji. Przesądziła o tym także umiejętność adaptowania się do zmian.

Przed I wojną światową, produkcja butów była stosunkowo nieznana, z wyjątkiem tej we Włoszech oczywiście. Dopiero dzięki Guccio Gucci i Salvatore Ferragamo świat miał dowiedzieć się o tym  na jak wysokim poziomie produkcja obuwia znajduje się we Włoszech. Koniec II wojny światowej skierował oczy świata właśnie tam.  Włoscy projektanci obuwia byli gotowi, by sprostać wymaganiom mieszkańców Europy i reszty świata, poprzez kreowanie nowych kształtów, wzorów, stylów, których kupujący nie mieli okazji oglądać nigdy przedtem. Co więcej Włosi realizowali modowe fantazje swoich klientów bez uszczerbku na jakości wytwarzanych produktów. Nadeszła era eleganckiego obuwia na co dzień.

Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka - Coco Chanel

Żródło: www.angelolustrascarpe.it

Odtąd Włochy przejęły kontrolę nad międzynarodową produkcją butów z naciskiem na jakość od początku do końca. Włosi spędzili setki lat doskonaląc swój fach, podczas gdy inne kraje skupiły się na niskiej cenie i szybciej produkcji. To ostatecznie przesądziło o nadaniu Włochom tytułu bezapelacyjnego leadera w tej dziedzinie. Dzisiaj każdy z nas kojarzy włoskie marki, których renoma broni się sama. I tak warto wymienić kilka z nich: GUCCI, PRADA, GEOX, Bruno Magli, Alberto Fermani, Melluso, Salvatore Ferragamo, Tod’s, Giuseppe Zanotti, Sergio Rossi, Santoni, Ermenegildo Zegna, Forzieri, Fratelli Rossetti, Dolce & Gabbana.

Jeżeli zainteresował Was ten temat i będziecie przypadkiem w Wenecji, koniecznie musicie zwiedzić Museo  della Calzatura! Tam na własne oczy zobaczycie jak obuwie z włoskiej wsi trafiło do największych domów mody na świecie.

Brak ocen.

Jak bardzo podoba Ci się artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *