Podróże do Włoch, Słownictwo włoskie

Zima we Włoszech. Słowniczek

Co zobaczyć?

Czas urlopu często kojarzony jest wyłącznie z latem, dlaczego jednak nie oddać się zwiedzaniu zimą? Teraz, w okresie ferii zimowych, podsyłam Wam propozycję odwiedzenia kilku włoskich miast, które idealnie prezentują się w każdej porze roku, a przede wszystkim zimą!

Torino – Turyn

Miasto to wraz Mole Antonelliana  jest piękne o każdej porze roku, czy słońce (il sole), czy deszcz (la pioggia), nie ma to znaczenia. Turyn zachwyca i łączy w sobie historię (storia), kulturę (cultura), rozrywkę (divertimento) i gastronomię  (gastronomia).  Od Piazza Vittorio do Piazza San Carlo, wzdłuż  (in lungo) i wszerz (in largo) rozciągają się miejskie parki, a jeżeli będziecie zmęczeni lub zmarznięci po zjedzeniu gorących gnocchi al castelmagno poczujecie  się na nowo narodzeni. W okresie zimowym nie przegapcie le Luci d’artista, iluminacji świetlnej, która rozpromienia miasto i nadaje mu świątecznej błogiej atmosfery.

Spoleto

Wyobraźcie sobie blask, który odbija się od śniegu i rozjaśnia delikatnie la Rocca Albornoziana lub Cattedrale di Santa Maria dell’Assunta. W zimowej scenerii często będziecie wstrzymywać oddech z zachwytu nad otaczającym Was pięknem. Spoleto, szczególnie zimą, przyozdabia się w unikalną paletę barw. Szybka gorąca kawa w jednej z wielu lokalnych kawiarni i możecie iść dalej, podziwiać chociażby il Teatro Romano lub il Museo Archeologico Statale, żeby zanurzyć się w przeszłości (per un tuffo nel passato).  Jeżeli jest Wam nadal zimno, to ciało i żołądek rozgrzeje i strangozzi alla spoletina. Na pewno stwierdzicie, że jeden dzień tutaj to stanowczo za krótko!

Być może nie odczuwacie potrzeby, aby odwiedzić  Trento zimą, jednak o tej porze roku, gdy turystów jest mało, o wiele łatwiej dostrzec elegancję i ducha historii kryjące się w tym mieście. To tutaj łączy się natura z kulturą, wydają się eksplodować (esplodere) i pokazywać (mostrarsi) z jak najlepszej strony czy to pod postacią zimowego chłodu, który spowalnia miasto, czy też pod śnieżną pierzynką otulającą krajobraz.

La Basilica di San Vigilio, il Castello del Buonconsiglio , il Palazzo Pretorio  – jest co zwiedzać. Jeśli kochacie sztukę za nic nie możecie przegapić  il MUSE e il MART, w deszczowe popołudnie idealna rozrywka dla duszy. Jeśli pogoda jest ładna to możecie udać się na jezioro Toblino, zakochacie się w tym miejscu.

Bologna

Jeśli nigdy nie myśleliście o odwiedzeniu Bolonii zimą, czas to zmieni! Będąc tam chociażby w styczniu na pewno dostrzeżecie piękno tego miasta. A za sprawą ciepłych tortellini pokochacie Bolonię jeszcze bardziej. Piazza Grande, la Fontana di Nettuno, pałace, Bazylika San Petronio -la Basilica di San Petronio, la Torre degli Asinelli. Bolonia na pewno Was nie rozczaruje (deludere)

Aosta

La Porta Pretoria, il Teatro i  l’Anfiteatro Romano, La collegiata di Sant’Orso, słynny klasztor romański (il famoso chiostro romanico), wszystko to majestatyczne (maestosi) i jakże piękne (bellissimi) przeniesie Was w dane czasy chwały. Wysokie szczyty (le vette) z ośnieżonymi wierzchołkami (le cime innevate) otaczają miasto jak  magiczny krąg (un cerchio magico). 

w styczniu może być tutaj zimno, oj może, jednak radość (la gioia) po zjedzeniu gorącego fondue (una bollente fonduta)z wybornych serów sprawi, że zapomnicie o szalejącym na zewnątrz mrozie.

Salsomaggiore Terme

Wybierając Salsomaggiore uciekniecie od codziennej rutyny (la routine quotidiana), zregenerujecie ciało i umysł. Lokalizacja i charakter miasta rozpieści Was (coccolare) mnóstwem możliwych do wyboru zabiegów (trattamenti) z licznych stref piękna.  Sprawią one, że samopoczucie i dobry humor na długo Was nie opuszczą. W połączeniu z niezwykłą architekturą miasta i boską kuchnią, poczujecie się jak w raju. Aaaaa nie zapomnijcie o il castello di Scipione, małe cudeńko, które znane nielicznym. W Salsomaggiore uaktywnicie Wasze wszystkie zmysły.

Co najbardziej skradło Wasze serce?

Brak ocen.

Jak bardzo podoba Ci się artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *